PKU’nun Tanımlanması

PKU’nun Tanımlanması

Fenilketonürili çocuklar, insan vücudunda doğal olarak yapılan bir işlem olan hayati fenilalanin amino asidini başka bir amino asit olan tirozine gereken şekilde dönüştürme yetersizliğiyle doğarlar. Bunun dışındaki işlevleri tamamıyla normaldir.

Danimarka’da yeni doğan bir çocuktan kan örneği alınması ebelerin görevidir. 2002 yılına kadar, en yaygın analiz yöntemi "topuk testi" veya Guthrie testi olarak bilinen yöntem olmuştur. Bu test, doğumdan sonraki ilk 5-7. günde tüm yeni doğan bebeklerde rutin olarak gerçekleştirilir.

Hemşireler bu testi hastanede, eğer anne ve bebek taburcu edilmişse de evde uygular. Danimarka’da eğer kan örneğinde yüksek fenilalanin seviyeleri ortaya çıkarsa aile hemen PKU ile ilişkili hastalıklar konusunda çalışmalardan sorumlu Danimarka J. F. Kennedy Enstitüsü’ne yönlendirilir.

Eğer çocuk fenilketonüri tanısı alırsa, diyet tedavisine başlatılır. J. F. Kennedy Enstitüsü, Sosyal Çalışma Bakanlığı’na bağlı, hem tedavi, hem de araştırma faaliyetleri yürüten bir kamu kuruluşudur.

Enstitü, çocuğun fenilalanin düzeyine, boy ve ağırlığına göre gereken diyeti belirler. Bu diyet tedavisinde, düzenli olarak hastanın fenilalanin düzeyleri takip edilerek herhangi bir değişikliğin gerekli olup olmadığı saptanır. J. F. Kennedy Enstitüsü fenilketonürili hastaların ailelerine diyet rehberliği, tıbbi ve psikolojik takip dahil tüm konularda destek sağlar. J. F. Kennedy Enstitüsü hakkında daha fazla bilgiye Kennedy.dk web sitesinden ulaşılabilir.

Tarihçe

PKU’lu bireylerin fenilalanini yıkmaları mümkün olamaz, dolayısıyla vücutta birikerek büyük zarara neden olurlar ve bu nedenle protein alımını sınırlamak hayati önem taşır.


Read more about the history about the PKU treatment

Tarihçe

Get in touch!

   +45 58 37 31 00          info@preKUlab.com

Give us a call, write an e-mail or fill out the form below.

Get in touch
İsim

Invalid Input
E-mail

Invalid Input
Mesajınız

Invalid Input
Security (*)
Security

Invalid Input