Tarihçe

Tarihçe

Fenilketonüri (PKU) çok uzun zamandır bilinen bir hastalık, ancak, Danimarka’da 1959 yılından önce hastalığı olan çocuklara diyet tedavisi uygulaması hiç yapılmamış.

PKU belirtilerini saptamak için, ilk kez 1962 yılında gezici hemşireler, bebeklerin bezlerinde idrar testi uygulamasına başladı. Ancak, ilk testler yüksek sayıda yanlış negatif sonuç verdiğinden, çoğu durumda hastalığın tanısı önemli ölçüde gecikti. Danimarka’da fenilketonüriyi saptamak amacıyla ülke genelinde kan örneği alımı 1974 yılına kadar yürürlüğe girmedi. Uzun yıllar boyunca hastalığı saptamak için Guthrie testi kullanıldı. Bu test için bebeğin topuğundan alınan kan numunesi kullanılır. 2002 yılında ise, çok daha duyarlı ve kesin sonuç veren bir yöntem olan tandem kütle spektrometresi kullanıma girdi.

1982 yılından bu yana, PreKUlab çalışmalarını hastalıkla ilgili olarak diyet tedavileri ve ilaç tedavisi üzerine yoğunlaştırdı. PreKUnil, 2003 yılından itibaren hastaların fenilketonüriye rağmen, neredeyse normal bir hayat sürmelerine olanak sağlayan devrim yaratan bir ilaç olarak tanınmıştır.

Tarihçe

PKU’lu bireylerin fenilalanini yıkmaları mümkün olamaz, dolayısıyla vücutta birikerek büyük zarara neden olurlar ve bu nedenle protein alımını sınırlamak hayati önem taşır.


Read more about the history about the PKU treatment

Tarihçe

Get in touch!

   +45 58 37 31 00          info@preKUlab.com

Give us a call, write an e-mail or fill out the form below.

Get in touch
İsim

Invalid Input
E-mail

Invalid Input
Mesajınız

Invalid Input
Security (*)
Security

Invalid Input